(Conference-Schedule)

 

Home

Speakers

Registration

Fun Stuff

 

 

 

Time

October 28th: LISP & FL

 

October 30th: Robotics & AI

 

TRACK 1

TRACK 2

TRACK 1

TRACK 2

7:30 8:00

Registration

Registration

8:00 8:40

Masyuki Ida

Mark Tarver

Paul Roberston

Shiro Kawai

8:45 9:25

Jon L. White

Matthias Holzl

Carolyn Talcott

Vladimir Kulyukin

9:30 10:10

Brian T. Rice

Seiji Koide

Richard Wallace

Guiseppe Attardi

10:10 10:30

BREAK

BREAK

10:30 11:10

Yuasa Taiichi

Antonio Leitao

Adi Sideman

Frank Klassner

11:15 11:55

Emmanuel Chailloux

Sandro Pedrazzini

Marcus P. Zillman

Daniel Polani

12:00 -- 12:40

Ken Watika

A. van Meulebrouck

Hugh Loebner

12:40 1:45

LUNCH

LUNCH

1:45 2:35

Daniel Bobrow Keynote

Richard P. Gabriel Keynote

2:40 3:10

Christian Queinnec

Barbara Hayes-Roth

3:15 3:55

Richard Stallman

Doug Lenat

3:55 4:15

BREAK

BREAK

October 27th 31st, 2002, San Francisco, CA

4:15 4:55

Roger Corman

Manuela M. Veloso

CONFERENCE SCHEDULE

5:00 5:40

Manuel Serrano

Michael Genesereth

5:45 -- 6:25

John C. Mallery

Howard Schrobe

6:30 7:30

DINNER

Divabot Pageant

7:30 8:30

Howard Stearns

DINNER

8:30 10:00

Future of Lisp Meeting

ALU Board Meeting

 

 

 

 

Time

October 27th: Tutorials

 

Time

October 29th: Lisp & the WWW

 

October 31st: Bioinformatics

 

 

TRACK 1

TRACK 2

 

TRACK 1

TRACK 2

TRACK 1

 

 

Registration

7:30 8:00

Registration

Registration

 

8:00 10:00

Kent M. Pitman

Remedial Lisp

Marco Antoniotti

Bioinformatics

8:00 8:40

Juanjo Garcia-Ripoll

Tim Moore

David K. Schmidt

 

8:45 9:25

Robert Strandh

Mario Latendresse

Richard Greenblatt

 

9:30 10:10

Sumil Mishra

Oleg Kiselov

Marc Luo

 

10:00 10:30

BREAK

10:10 10:30

BREAK

BREAK

 

10:30 12:30

Ernst van Waning

Advanced Lisp

Duane Rettig

Simple Streams

10:30 11:10

Marc Battyani

Daniel Barlow

Jeff Shrager

 

11:15 11:55

Jans Aasman

Andres Rodriguez

Imran Shah

 

12:00 -- 12:40

Stephen L. Hain

Alberto Riva

 

12:30 1:30

LUNCH

12:40 1:45

LUNCH

LUNCH

 

1:30 3:30

David J. Cooper Jr.

KB Techniques in Web Applications

Nancy Reed

Autonomous Agent

Systems

1:45 2:35

Peter Norvig Keynote

Russ Altman Keynote

 

2:40 3:10

Tim Finin

Peter Karp

 

3:15 3:55

Rodney Daughtrey

Marco Antonietti

 

3:30 4:00

BREAK

3:55 4:15

BREAK

BREAK

 

4:00 6:00

Nick Levine

Common SQL

Richard Wallace

Buildind Bots with

AIML

4:15 4:55

Henry Lieberman

Harold Cohen

 

5:00 5:40

Hideto Tomabechi

Dinner & Free Time

 

5:45 - 6:25

Kent M. Pitman

 

6:30 7:00

Free Time

 

7:00 11:00

Conference Party

 

 

Special:

Excursion to Napa Valley